Maistelussa oli neljää eri samppanjaa: Grande Cuvée, Rosé, Vintage 1998 ja oikea aarre, Collection 1985. Kaikki olivat toinen toistaan upeampia, mutta viimeinen oli suorastaan sanoinkuvaamaton. Pullolla olisi hintaa yli tuhat euroa, jos sitä myytäisiin alkossa. Suomessa näitä on meidän tastingin jälkeen enää yksi. Pullo oli pakattu hienoon tammilaatikkoon. Laatikossa oli kirje, jonka sain avata. Siellä oli kultakirjaimin ja musteella kirjoitettu viesti: pullo on numeroitu (kumosimme pullon numero 1334) ja Krug toivoo sen meille maistuvan. Ja maistuihan se.
Hieno vuosikerta 1998 oli kuitenkin näistä oma suosikkini, vaikka kaikki olivat todella erinomaisia.
Krug on monien samppanjatalojen tapaan perheyritys. Sukuun syntyvät vauvat kastetaan kuulemma samppanjalla ja samalla annetaan beebille myös maistiaisiksi tippa suvun jalojuomaa kasteen aiheuttaman järkytyksen voittamiseksi.
Tämä uskomaton maisteluelämys ei voinut päättyä pelkkään autokyytiin itä-Helsinkiin. Olimme varanneet pöydän Postresista, jossa eteemme kannettiin kauniita ja suloisia annoksia. Makukin oli kohdallaan. Keittiössä asuu kaunosielu!
Kehotan nyt kaikki blogin lukijoita nauttimaan elämän tähtihetkistä. Sen ei tarvitsella olla tuhannen euron samppanjaa ja hienoja annoksia, pienet ja yksinkertaiset hetket ovat usein niitä elämyksellisimpiä. Olen kiitollinen molemmista vaihtoehdoista. Hyvien ihmisten kanssa elämä on yhtä juhlaa.






1 kommenttia:
Ihanaa luksusta & kauniita kuvia! On myös mukavaa saada vinkkejä hyvistä ravintoloista.
Kaunista alkutalvea sinne pääkaupunkiin!
Lähetä kommentti